Zapraszamy do przeczytania artykułu:

ARTYKUŁY

Dom aktywny. Światło w domu? Najlepiej dzienne

 

W domu energooszczędnym warto zwrócić uwagę nie tylko na efektywność energetyczną, ale także na komfortowy mikroklimat oraz neutralny wpływ budynku na środowisko. W ten sposób powstają tzw. domy aktywne.

Komfort, energia i środowisko naturalne - o te sprawy troszczą się zwolennicy domów aktywnych, czyli budowanych według reguł idei zrównoważonego rozwoju. W domu aktywnym w każdym z tych obszarów osiągnięto wysoki standard. To zadziwiające, bo udało się to zrealizować łącząc pozornie wykluczające się rozwiązania np. duże okna i komfortowa temperatura przez cały rok bez zużycia przy tym więcej energii na ogrzewanie lub chłodzenie. Taki dom powstał m.in. pod Moskwą, w surowych warunkach klimatycznych regionu Zapadnaja Dolina.

 

Dużo okien – dużo światła

Dzięki oknom dachowym i fasadowym mieszkańcy mogą przez cały rok korzystać z naturalnego oświetlenia i cieszyć się słońcem, gdy tylko się pojawi. Tamtejszy klimat charakteryzuje się długimi i mroźnymi zimami, zatem każdy promień słońca jest na wagę złota.

Duża liczba okien w tym domu zapewnia bardzo dobre doświetlenie światłem dziennym, ale także odpowiednią wentylację, która ma kluczowe znaczenie dla jakości powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych. Jak to osiągnięto?

Zastosowano okna o niskim współczynniku przenikania ciepła i dom nie stracił na efektywności energetycznej. Przeciwnie – zyskał dodatkową możliwość wykorzystania energii słonecznej do ogrzania pomieszczeń w okresie zimowym. Jednak w miesiącach letnich, które w regionie Zapadnaja Dolina są zwykle bardzo gorące, mieszkańcy domu korzystają z automatycznego systemu przysłaniania okien, co chroni przed nadmiernym nagrzewaniem.

 

Polacy kochają słońce

Polacy także doceniają wagę światła dziennego – blisko 85% respondentów badania przeprowadzonego na zlecenie VELUX w sierpniu 2013 r. uważa, że jego wpływ na zdrowie jest bardzo duży lub raczej duży. Co trzeci ankietowany w badaniu deklaruje, że chciałby mieć w swoim domu więcej okien, aby zwiększyć dostęp światła dziennego, które ich zdaniem wpływa na poprawę nastroju, redukcję zmęczenia oczu, zmniejszenie objawów depresji, czy ogólnego zmęczenia organizmu. Architekci wychodzą na przeciw tym preferencjom. Przeszklone fasady, które do tej pory były znakiem rozpoznawczym biurowców, coraz częściej pojawiają się również w budownictwie mieszkaniowym

Współczesne okna, poza zapewnieniem maksymalnego dostępu światła dziennego, mają także znakomitą izolacyjnością cieplną, ale także chronią wnętrza budynków przed nadmiernym przegrzewaniem się od słońca.

Więcej informacji na temat budynków zrównoważonych i rozwiązań podnoszących standard energetyczny domu i mieszkania można znaleźć na stronie internetowej www.energooszczednoscwmoimdomu.pl

PARTNERZY