Zapraszamy do przeczytania artykułu:

ARTYKUŁY

Energooszczędny, czyli ekologiczny

 

Dom energooszczędny z definicji jest bardziej ekologiczny od tego, który jest zbudowany metodą tradycyjną. Dzieje się tak dlatego, że dzięki szczelności domu energooszczędnego zużywamy mniej paliwa do jego ogrzania, a co za tym idzie produkujemy mniej substancji szkodliwych. Czy można zrobić więcej dla środowiska? Można.

Energooszczędny budynek powinien przypominać swoją konstrukcją termos - zimą nie ucieka z niego ciepło, a latem pomieszczenia nie nagrzewają się. Dzięki temu mniej energii zużywamy zimą na ogrzewanie pomieszczeń, a latem na ich chłodzenie.

 

Paliwa odnawialne

Taki efekt uzyskuje się stosując izolację termiczną, eliminując tzw. mostki cieplne, czyli miejsca, przez które może uciekać ciepło np. stosując specjalny, tzw. ciepły montaż drzwi i okien. Ściany południowe są mocno przeszklone, północne – mniej. Jeśli zastosowano dach spadzisty, montuje się w nim okna dachowe, bo dają dużo światła i ciepła słonecznego. Analogicznie latem – montuje się rolety lub zakłada żaluzje, by ograniczyć nagrzewanie się pomieszczeń.

Energooszczędny, ale ekologiczny budynek powinien być nastawiony na korzystanie z energii niekonwencjonalnej np. ogrzewanie wody za pomocą baterii słonecznych lub korzystanie z paliw odnawialnych, takich jak pelet.

 

Ekologiczne materiały

Budując ekologiczny budynek powinniśmy także zwracać uwagę na to, z czego budujemy. Przy wyborze materiałów powinniśmy się kierować ich niskim oddziaływaniem na środowisko. Ważne jest, by były tworzone ze źródeł odnawialnych lub z recyklingu. Istotne jest też miejsce produkcji – im bliżej jest ono naszej budowy, tym mniej energii potrzeba do transportu materiałów budowlanych czy wykończeniowych i niższa jest emisja dwutlenku węgla do atmosfery. Drewno powinno posiadać ekologiczny certyfikat FSC, który zaświadcza, że jest pozyskiwane zgodnie z poszanowaniem zasad ochrony przyrody. Materiały stosowane do wykończenia pomieszczeń – wszelkie farby, lakiery, kleje – nie mogą być toksyczne.

Ekologia to także oszczędność wody i oczyszczanie ścieków.

 

Oszczędność wody i prądu

Zmniejszenie zużycia wody jest możliwe dzięki stosowaniu wodooszczędnych urządzeń – na przykład nowoczesnych pralek i zmywarek – i montażowi perlatorów na kranach, dwuzakresowych spłuczek, baterii bezdotykowych itp. Dalsze oszczędności zapewni zmiana naszych codziennych przyzwyczajeń. Do podlewania ogrodu zbieramy deszczówkę. Możemy też zamontować urządzenia, dzięki którym do spłukiwania toalety zużywać będziemy tzw. szarej wody, czyli tej używanej wcześniej np. do kąpieli czy płukania prania.

Warto zastosować przydomową oczyszczalnię ścieków. Przypomina stożek, który wkopuje się w ziemię i nie wymaga żadnej obsługi, poza usunięciem tzw. osadu czynnego, co odbywa się raz na pół roku i zajmuje pół godziny. Dzięki oczyszczalni kończą się kłopoty z przeciekaniem nieszczelnego szamba.

W energooszczędnym ekologicznym domu dbamy także o zmniejszenie zużycia energii elektrycznej – montujemy energooszczędne urządzenia, wyłączamy z prądu nieużywany komputer czy telewizyjny dekoder. Gasimy niepotrzebne lampy i wyjmujemy z gniazdek nieużywane ładowarki. 

PARTNERZY