Zapraszamy do przeczytania artykułu:

Wpis 6 - Mostki termiczne? To nie u mnie!

Moja szwagierka ma wielki i wypasiony dom. Jednak już od jakiegoś czasu czułam, że w jej idealnej łazience na parterze już tak idealnie nie pachnie (wiem, bywam złośliwa). Przez aromat odświeżaczy powietrza przebijał duszny zapach pleśni.

Wezwała specjalistów, a oni zajrzeli tu i tam. Okazało się, że w ociepleniu domu, akurat nad brzegiem sufitu tejże łazienki, jest kilkucentymetrowa przerwa! Jeden fachman kładł termoizolację, drugi miał dociąć brakujący kawałek, ale obaj o sprawie zapomnieli. Było Euro 2012, dostali wypłatę i polecieli do domu na mecz. Trzeci fachman robił dach, ale zlekceważył dziurę w izolacji, bo przecież nie on będzie tu mieszkał, a docinanie termoizolacji to taki straszny wysiłek… Zwrócić uwagi też nie mógł, bo to nie jego sprawa, gdzie kto chce sobie położyć dachówki. Prostą konsekwencją partactwa wszystkich trzech fachmanów jest grzyb na ścianie i – nie bójmy się tego słowa – smród pleśni i stęchlizny. I co z tego, że szwagrostwo wydali mnóstwo pieniędzy na ten dom, co z tego, że kupowali tylko najwyższej jakości produkty, jedna niedoróbka – tzw. mostek termiczny, czy cieplny, jak kto woli – i wszystko do chrzanu.

Obawiam się, że jak ja zacznę robić dach w moim wymarzonym energooszczędnym domu, to zacisnę zęby (nie będzie lekko, bo mam lęk wysokości) i będę latać po dachu, by patrzeć moim fachmanom na ręce.

Gdzie się tworzą mostki

Mostek termiczny może powstać nie tylko podczas niedokładnego ocieplenia dachu. Są to wszelkie niedoróbki i nieszczelności, przez które może uciekać ciepło z budynku. Z powodu mostków cieplnych rosną nasze rachunki za ogrzewanie, w domu zbiera się wilgoć, niszczeje konstrukcja domu, a w środku tworzy się grzyb, który może być przyczyną wielu groźnych chorób. Ja mam małe dzieci! Nie chcę grzyba w domu. Nie po to buduję im dom za miastem, żeby w nim wdychały jakiś syf. Muszę się więc wykształcić w dziedzinie mostków cieplnych.

Mostki termiczne mogą powstać przy połączeniu stropów i ścian, podłogi na gruncie i ścian oraz innych elementach konstrukcyjnych budynku, przy niedokładnym ociepleniu domu, montażu okien, balkonów czy parapetów, a nawet rolet. Przyczyną powstania mostka cieplnego może być za niski cokół (na litość boską, żebym ja chociaż wiedziała jak to wygląda!), który chroni ściany przed odbijającymi się kroplami wody deszczowej, zalegającym śniegiem i wilgocią podciąganą z gruntu. Mostki cieplne powstają, gdy instalacje są wadliwie uszczelnione. Mogą tworzyć się nad nie ogrzewaną piwnicą (uff… przynajmniej to mnie nie dotyczy, bo nie planuję piwnicy) czy pod nie ogrzewanym poddaszem (przyrzekam! Będę ogrzewać).

 

A jak zrobić bez mostków?

Zapytałam wujka Googla, jak się ustrzec mostków cieplnych. To, co przeczytałam, nie napawa mnie optymizmem, a mianowicie: „każdorazowo, analizując gdzie, ile i jaką należy dać izolację, trzeba dokonać stosownych obliczeń oraz analiz fizyki budowli”. Znalazłam w Internecie podręcznik z fizyki budowli. Czy kiedyś mieliście wrażenie, że czytacie coś, co jest po polsku, a wy nic a nic nie rozumiecie? No to wiecie, jak się czułam… Sięgnęłam więc po podręcznik dla mnie czyli „Buduję z głową – buduję energooszczędnie”, o którym często Wam piszę, i wiem na pewno:

1. Fachman powinien robić dokładnie.

2. Trzeba zainwestować w odpowiednie materiały budowlane, bo zła zaprawa może sprawić, że cała ściana stanie się jednym wielkim mostkiem termicznym (przyszło by to wam do głowy?).

3. Trzeba dobrze zaizolować przegrody (nie można mówić normalnie, czyli podłogi, ściany, sufity…), które oddzielają ogrzewane i nie ogrzewane części budynku, czyli np. wcześniej wspomnianą piwnicę albo garaż.

Wysiłek się opłaci bo cały czas pamiętam, że do kredytu na dom energooszczędny w standardzie NF 15 i NF 40 można uzyskać dopłatę z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

 

Pisząc bloga biorę udział w projekcie „Dom energooszczędny - to się opłaca”. Chciałabym, żeby ci, którzy podobnie jak ja przymierzają się do budowy domu energooszczędnego, mogli skorzystać z moich przemyśleń i doświadczeń.

 

Więcej o domach energooszczędnych

Odwiedzając portal internetowy projektu „Dom energooszczędny – to się opłaca”: www.mieszkajenergooszczednie.pl dowiesz się więcej o domach energooszczędnych np. czym charakteryzują się nowe standardy domów NF 15 i NF 40, jakie korzyści przynosi takie budownictwo i jak uzyskać dopłatę do kredytu na dom energooszczędny z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Znajdziesz tu także podręcznik inwestora „Buduję z głową – buduję energooszczędnie”, materiały poradnicze, filmy. Ekspertów projektu znajdziesz w punktach edukacyjnych na targach budowlanych.

 

PARTNERZY