Zapraszamy do przeczytania artykułu:

11.4. Sposoby ograniczenia zużycia c.w.u. i energii potrzebnej na jej podgrzanie

Zużycie c.w.u. na mieszkańca pozwala na określenie jej zapotrzebowania dla całego budynku – znając zwyczaje użytkowników możemy je określić dokładniej,  jednak  zwykle  przyjmuje  się  je  pomiędzy  30 a 100 l c.w.u. o temperaturze ok. 45°C na mieszkańca w ciągu doby. Zakładając na każdego mieszkańca średnio 50 l, czteroosobowa rodzina zużywa 200 l c.w.u. dziennie. Warto wynik ten skonfrontować ze zużyciem wody dla poszczególnych celów sanitarnych dojdziemy:
•     120-150 l na kąpiel w wannie,
•     Około 50 l na prysznic,
•     3-5 l na pojedyncze mycie rąk.

Tabela 11.2 Porównanie zużycia wody na pojedynczą kąpiel pod prysznicem na podstawie danych zachodnioeuropejskich dla różnych typów baterii czerpalnych

Czy wiesz, że?
•     Oszczędny prysznic z perlatorem zużywa 8 litrów wody na minutę, podczas gdy tradycyjny zużywa 20 litrów. Już po 5-minutowym prysznicu możemy zaoszczędzić 60 litrów.
•     Zmywanie naczyń w zmywarce pozwala na oszczędność nie tylko wody, ale i energii myjąc je ręcznie zużywamy kilkadziesiąt litrów wody na ich komplet, podczas gdy zmywarka zaledwie 6-14 litrów, zmniejszając także czas ich mycia.

Jak łatwo zauważyć, jedna kąpiel w wannie może pochłonąć zasób wody przewidywany dla trzech osób. Preferencje użytkowników oraz standard wyposażenia budynku będą miały decydujący wpływ na zużycie c.w.u. i energii potrzebnej do jej podgrzania. Informacje te powinny zostać uwzględnione przy doborze źródła ciepła i wielkości podgrzewacza c.w.u.
Decydując się na budowę energooszczędnego domu nie możemy zapominać o instalacji c.w.u. Istnieje wiele sposobów pozwalających na ograniczenie zużycia c.w.u. i ilości energii potrzebnej do jej podgrzania. Oto najważniejsze z nich:

armatura wodooszczędna to jeden ze sposobów: wodooszczędne natryski, baterie z „eko-przyciskiem”, ograniczniki przepływu, słuchawki prysznicowe,   urządzenia   zamykające   przepływ   wody w niezakręconych kranach czy nakładki na krany lub prysznic, tzw. perlatory (aeratory) – napowietrzają wodę przyczyniając się do zmniejszenia jej zużycia bez obniżania komfortu jej użytkowania. Zaleca się również używanie baterii termostatycznych z czujnikiem termicznym w głowicy, który reguluje stopień zmieszania ciepłej i zimnej wody lub baterii bezdotykowej, wyposażonej w fotokomórkę sterującą włączaniem i wyłączaniem wody tylko przy podstawieniu pod nią rąk.

optymalizacja sieci dystrybucyjnej ma na celu takie rozmieszczenie łazienek, WC i kuchni, aby odcinki przewodów i obieg cyrkulacyjny był możliwie jak najkrótszy, co zmniejsza czas krążenia w nim wody. Rezygnacja z cyrkulacji, która powoduje, że zawsze  odkręcając  kran  mamy  dostępną  od  razu ciepłą wodę, może spowodować duże oszczędności. Pojawią się one bowiem nie tylko na polu energii  zużywanej  na  pracę  pompy  cyrkulacyjnej,  ale i energii potrzebnej do ciągłego podgrzewania krążącej w obiegu wody. Takie miesięczne oszczędności mogą sięgać od 60 do nawet 150 zł.
Podłączenie urządzenia do ciepłej wody coraz częściej pojawia się jako dodatkowa cecha podczas wyboru zmywarki czy pralki. Różnica na podłączeniu do wody zimnej i ciepłej polega na tym, że podgrzewanie wody zimnej przebiega przez grzałkę urządzenia, zużywając energię elektryczną, zaś gdy wybierzemy podłączenie wody ciepłej – przez źródło c.w.u. Jeśli korzystamy w kolektorów słonecznych, opcja z podłączeniem ciepłej wody staje się znacznie bardziej efektywna, jednak zawsze przed taką decyzją warto zastanowić, co wybrać – droższe ogrzewanie prądem czy np. gazem, w zależności od zastosowanego źródła ciepła. Co do różnic w użytkowaniu, podłączenie zmywarki do ciepłej wody skraca czas zmywania, gdyż woda nie musi się w takim stopniu nagrzewać, jednak może to nieznacznie pogarszać jego jakość poprzez skrócenie cyklu pracy, a podczas prania płukanie w ciepłej wodzie niekorzystnie wpływać na niektóre tkaniny. Poza tym poszczególne etapy cyklu prania czy zmywania przebiegają z użyciem wyłącznie wody zimnej, dlatego należy przeanalizować, które wyjście będzie dla nas bardziej odpowiednie.

Odzysk energii ze zużytej wody ciepłej to kolejny sposób na zmniejszenie zapotrzebowania na energię (podobnie do odzysku ciepła z powietrza usuwanego) – zimna woda docierająca do naszych baterii ogrzewana jest przez ciepłą zużytą wodę prysznicową.

Wykorzystanie alternatywnych źródeł energii umożliwia ograniczenie zużycia energii potrzebnej do ogrzania c.w.u. dzięki zastosowaniu kolektorów słonecznych czy kominka. Energia z kolektorów słonecznych może być wykorzystywana głównie w miesiącach letnich, czyli od maja do sierpnia lub września, poza tym okresem trzeba korzystać z innego źródła do wstępnego podgrzewania wody. W okresie tym są one jednak niewątpliwie najbardziej skutecznym i najtańszym sposobem na ogrzanie wody. Biorąc pod uwagę koszt energii zasilającej automatykę i pompę solarną, (ich użytkowanie wynosi rocznie bowiem ok. 40 zł), pomijając konieczny regularny dozór – jest to świetna droga do oszczędności. Zakładając zużycie 50 litrów wody o temperaturze 55°C na osobę, 4-osobowa rodzina wydaje rocznie 1300 zł na jej ogrzanie. Korzystając z kolektorów słonecznych, możemy zaoszczędzić około połowę tej kwoty. Przy koszcie inwestycyjnym na poziomie 10 – 12 tys. zł oznacza to zwrot poniesionych nakładów po około 15 – 19 latach.

Rysunek 11.5 Schemat instalacji z kolektorami słonecznymi

PARTNERZY