Zapraszamy do przeczytania artykułu:

17.3. Osiedle energooszczędne Gdańsk-Osowa

Osiedle jest inwestycją atrakcyjną dla potencjalnych mieszkańców głównie ze względu na bardzo niskie,  lub  nawet  zerowe  rachunki  za  ogrzewanie i przygotowanie c.w.u., co wyróżnia je spośród innych nowoczesnych osiedli.

17.3.1.  Rozwiązania konstrukcyjne

Ściany konstrukcyjne wykonane zostały w systemie odlewu betonowego w deskowaniu z płyt pozostających częścią konstrukcji. Zwiększają one odporność na pęknięcia spowodowane osiadaniem oraz bardzo wytłumiają hałas. Do ocieplenia ścian wykorzystano styropian grafitowy, o bardzo dobrych właściwościach termoizolacyjnych, zaś dachu – izolację nakrokwiową. Balkony zostały wsparte na osobnej konstrukcji nośnej, co zabezpiecza przed powstaniem mostków cieplnych.
Zastosowana w budynku pompa ciepła współpracuje z gruntowym wymiennikiem ciepła służącym ogrzewaniu  i  ochładzaniu  powietrza  trafiającego do rekuperatora. System wentylacji mechanicznej współpracuje jednocześnie z instalacją centralnego ogrzewania. Dachy obu budynków wielorodzinnych, po raz pierwszy w Polsce, pokryte zostały modułami fotowoltaicznymi. Na dachu zainstalowano również kolektory słoneczne do podgrzewania c.w.u. Nadwyżka energii z kolektorów będzie wykorzystywana do podgrzewania gruntu pod budynkiem. Zakumulowane w nim ciepło wykorzysta później pompa ciepła. Zastosowano trójszybowe okna, ogrzewanie niskotemperaturowe oraz indywidualne systemy wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

17.3.2.  Koszty budowy i eksploatacji

Oszczędności wynikające z użytkowania energooszczędnego mieszkania w ciągu 30 lat mogą stanowić nawet 50% obecnej ceny jego zakupu. Jest to słuszne dla mieszkania o powierzchni 50 m2, które byłoby użytkowane przez 3 osoby. Oszczędności określono w odniesieniu do mieszkania w budynku spełniającym obecne wymagania dotyczące ochrony cieplnej.

PARTNERZY