Wyposażenie RTV i AGD odpowiedzialne jest za sporą część zużycia energii elektrycznej. Mimo iż większość z nich jest bardziej efektywna energetycznie niż kilka lat temu, wciąż stanowią one problem w tym obszarze.
Do podstawowych urządzeń domowych należą chłodziarka, zamrażarka, suszarka, pralka, zmywarka czy piekarnik. Wybierając właśnie je należy zwrócić uwagę, aby były one w możliwie najwyższym standardzie energetycznym. Niski koszt użytkowania nawet w połączeniu z wyższą ceną urządzenia powoduje znaczne zmniejszenie kosztów jego eksploatacji przez cykl życia.
Wymagania programu określają minimalne klasy sprawności dla napędów elektrycznych IE3 oraz IE2 odpowiednio dla standardów NF15 i NF40. Klasa efektywności energetycznej z kolei musi być zgodna z Rozporządzeniem Komisji (WE) 327/2011, NR 640/2009 i NR 641/2009 z dnia 22 lipca 2009 r. w sprawie wykonania dyrektywy 2005/32/WE Parlamentu Europejskiego i Rady Europy w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla wentylatorów napędzanych silnikiem elektrycznym o poborze mocy od 125 W do 500 kW, silników elektrycznych, pomp cyrkulacyjnych bezdławnicowych wolnostojących i pomp cyrkulacyjnych bezdławnicowych zintegrowanych z produktami (o ile dotyczy). Odwołując się do międzynarodowych norm, oznaczenia te określają: IE1 – standardową sprawność, IE2 – wysoką sprawność, IE3 – sprawność premium, IE4 – sprawność super-premium. Co do efektywności energetycznej, zawiera się ona w skali od A do G, gdzie A oznacza urządzenia najbardziej efektywne. Klasy A+, A++ i A+++ zostały wprowadzone dla lodówek, pralek, zmywarek i telewizorów, charakteryzując urządzenie o bardzo wysokiej efektywności energetycznej. Pobór mocy w odniesieniu do systemu wentylacji ma być jednocześnie mniejszy od 0,40 W/(m3/h) lub 0,50 W/(m3/h).
Tabela 13.2 Zalecane klasy energetyczne urządzeń dla budynków energooszczędnych NF15 i NF40
Rysunek 13.3 Przykładowe etykiety energetyczne urządzeń z objaśnieniami
Charakterystyki energetyczne urządzenia w zależności od jego rodzaju uwzględniają poza standardowymi danymi: roczną wartość zużycia energii i wody, deklarację o poziomie hałasu, ładowność oraz efektywność wirowania (dla pralek) lub suszenia (dla zmywarek).
Czy wiesz, że?
• Ładowarki podłączone do gniazdka, nawet, kiedy nie są używane – zużywają energię.
• Włączony przez cały dzień i noc komputer zużywa tyle energii, ile potrzeba do przygotowania ciepłego posiłku dla 6 osób.
• Gotując zbyt dużą ilość wody, której nie wykorzystujemy, chociażby o szklankę za dużo – wykorzystujemy tyle energii, ile potrzeba na oświetlenie domu przez cały dzień lub oglądanie telewizji przez całą dobę.
Wskazówki pozwalające na ograniczenie zużycia energii elektrycznej
1. Używanie urządzeń o mniejszym zużyciu energii to także umiejętne z nich korzystanie. Stan czuwania powszechny w większości urządzeń domowych, z reguły w połowie z nich całkowicie nie jest potrzebny. Odpowiada on zaś aż za 8% całkowitego zużycia energii w mieszkaniu.
2. Do ochrony przed zamarzaniem np. rur stosuje się taśmy grzewcze. Bardziej energooszczędna alternatywą są systemy grzewcze wewnątrz przegród lub dobrze zaizolowane przewody.
3. Kuchnia elektryczna zużywa nawet 4 razy więcej energii niż kuchnia gazowa.
4. Bezpośrednio ograniczać należy wykorzystanie energii elektrycznej do celów grzewczych.