Zapraszamy do przeczytania artykułu:

3.1 Wysoki komfort cieplny

 Budynki energooszczędne posiadają wiele zalet w stosunku do budynków tradycyjnych. Do głównych z nich można zaliczyć: wysoki komfort użytkowania, brak negatywnego wpływu na środowisko i niskie koszty użytkowania. Wszystkie te cechy sprawiają, że decydując się na budowę takiego domu lub zakup mieszkania dostajemy coś więcej niż tylko małe zużycie energii.

3.1. Wysoki komfort cieplny

Poziom komfortu cieplnego zależy od takich czynników jak temperatura i wilgotność względna powietrza wewnętrznego, prędkość ruchu powietrza czy średniej temperatury powierzchni przegród. Podstawową zaletą budynków energooszczędnych są szczelne i ciepłe przegrody. To właśnie te cechy w dużej mierze decydują o wysokim stopniu komfortu cieplnego, jaki panuje wewnątrz takich budynków. Wszystkie przegrody zewnętrzne (ściany, podłogi, stropy, okna) charakteryzują się niskim współczynnikiem przenikania ciepła U (opisanym w słowniku).


Rysunek 3.1 Podwyższenie poziomu komfortu cieplnego w budynkach energooszczędnych dzięki zastosowaniu okien z trzeba szybami o wyższej izolacyjności cieplnej i temperaturze powierzchni wewnętrznej a) budynek tradycyjny b) budynek energooszczędny

Zapewnia to stałą i stosunkowo wysoką temperaturę wewnętrznej powierzchni ściany, nieznacznie tylko różniącą się od wewnętrznych przegród, co znacząco poprawia komfort cieplny osób przebywających w pomieszczeniu.

Jakość zastosowanych materiałów, a także wykonanie przegród zewnętrznych znacząco wpływa na komfort cieplny panujący w pomieszczeniach. Budynek w standardzie NF15 i NF40 musi spełniać szereg wymagań dotyczących szczelności powietrznej i izolacyjności cieplnej przegród. Ograniczone jest też występowanie mostków cieplnych, które powodują dodatkowe straty ciepła i zwiększają ryzyko rozwoju pleśni, a energooszczędna stolarka okienna powoduje, że nie występuje uczucie chłodu w jej pobliżu, dzięki czemu przestrzeń przy oknie może być efektywnie wykorzystana.

MIT:
Budynki energooszczędne przegrzewają się latem.

FAKT::
Jeżeli budynek energooszczędny zostanie poprawnie zaprojektowany i zbudowany, nie będzie problemów z przegrzewaniem w okresie lata. W ciągu kilku upalnych dni, budynki te mogą mieć problemy z utrzymaniem temperatury w strefie komfortu, ponieważ szczelne i dobrze izolowane przegrody zewnętrzne nie będą oddawać ciepła tak szybko, jak jest to konieczne. Taka sama sytuacja wystąpi w przypadku budynków tradycyjnych, w których temperatura wewnętrzna jest w większym stopniu zależna od temperatury zewnętrznej. Budynki energooszczędne będą natomiast lepiej chroniły przed przedostawaniem się ciepła do wewnątrz, dzięki bardzo dobrze zaizolowanym przegrodom zewnętrznym i elementom zacieniającym.

Czy wiesz, że?
Dobre zaizolowanie przegród zewnętrznych zmniejsza ryzyko rozwoju pleśni na przykład za meblami przystawionymi do ściany, gdyż para wodna nie kondensuje wtedy na ciepłej powierzchni przegrody.

 

 

PARTNERZY