Zapraszamy do przeczytania artykułu:

3.3 Wysoki komfort akustyczny

 

Komfort akustyczny wewnątrz budynku zależy od poziomu dźwięku i hałasu, czasu pogłosu oraz poziomu hałasu zewnętrznego przenoszonego przez elementy konstrukcji, system wentylacji i nieszczelności, wiąże się ze wszystkim, co można usłyszeć w budynku, a jest emitowane na zewnątrz lub wewnątrz niego.

Im lepiej zaizolowane i bardziej szczelne przegrody zewnętrzne, tym lepszy komfort akustyczny wewnątrz budynku. Dlatego budynki energooszczędne charakteryzują się dużo lepszym komfortem akustycznym w porównaniu do tradycyjnych budynków. Wszelki hałas emitowany na zewnątrz (m.in. ruch uliczny) będzie znacząco wytłumiony dzięki przegrodom budynków energooszczędnych, zanim dotrze do wnętrza.

MIT:
System wentylacji mechanicznej jest hałaśliwy.

FAKT:
System wentylacji musi być tak zaprojektowany, aby oddzielić akustycznie środowisko wewnętrzne od zewnętrznego. System wentylacji może być źródłem hałasu emitowanego przez wentylatory oraz zbyt szybki przepływ powietrza w kanałach i nawiewnikach. Jeśli nie wykonamy go prawidłowo spowoduje powstanie dodatkowego hałasu, podobnie jak w budynkach tradycyjnych wyposażonych z system wentylacji mechanicznej. Innym problemem może być przedostawanie się dźwięków pomiędzy pomieszczeniami za pośrednictwem systemu wentylacji. Aby temu zapobiec należy stosować tłumiki hałasu pomiędzy pomieszczeniami, jak również montować je przed i za centralą wentylacyjną. Jeżeli system wentylacji jest prawidłowo zaprojektowany – odpowiednio dobrane prędkości przepływu powietrza, tłumiki oraz prawidłowo wykonany – odpowiednie mocowanie kanałów centrali, wtedy nie będzie ona źródłem dodatkowego hałasu w budynku.

PARTNERZY