Zapraszamy do przeczytania artykułu:

ROZWIĄZANIA

Dom energooszczędny – murowany czy szkieletowy

 

Szkieletowe technologie budowania domów są wciąż traktowane niezbyt ufnie. Ich trwałość jest bowiem oceniana na 50 lat, a dla większości z nas budowa domu jest takim wysiłkiem, że chcielibyśmy, aby przetrwała pokolenia.

Dom szkieletowy, czyli tzw. kanadyjczyk jest zdecydowanie mniej trwały, ale też sporo tańszy w budowie – szacuje się, że różnica w cenie wynosi ok. 15 proc. Budowa trwa pół roku, podczas gdy murowany powstaje przez ok. dwa lata. Domy szkieletowe posiadają drewniany rdzeń (szkielet), na bazie którego wznoszone są ściany. Jego wyposażenie, przeznaczenie pomieszczeń, a także miejsca, w których będą wisiały na ścianach ciężkie meble trzeba zaplanować już na etapie projektowania.

Użytkowanie takiego kanadyjczyka nie różni się niczym od mieszkania w domu tradycyjnym. Możemy mieć tradycyjne ogrzewanie centralne, pompę ciepła, itp. Drewno ma zdolność do samoregulacji wilgotności dzięki czemu tworzą własny mikroklimat.

Skrzypiące podłogi czy „falujące” stropy to przeszłość.

 

Łatwość budowania
Dom szkieletowy jest lekką konstrukcją, wymagającą znacznie węższych fundamentów niż dom murowany. Można go również zbudować w technice tzw. fundamentu oszczędnego -rozmieszczonych co kilka metrów słupów i żelbetonowej belki podwalinowej, co w porównaniu do standardowego budynku skraca czas wykonania fundamentów o kilka tygodni. Po wylaniu fundamentów, dom szkieletowy można budować również zimą, ponieważ nie wymaga wykonywania robót „na mokro”. Co działa niewątpliwie na korzyść „szkieletów”.

W takich budynkach nie można stosować ciężkich, żelbetonowych stropów monolitycznych, a to ma, niestety, wpływ na właściwości akustyczne wnętrz. Stropy konstruowane są z drewnianych belek lub stalowych profili, a to sprawia poważne kłopoty z ich skutecznym wyciszeniem. Słychać więc odgłosy chodzenia, przesuwania mebli itp.

Ogrzewanie
Dom murowany zdecydowanie lepiej akumuluje ciepło. Ściany murowane gromadzą energię cieplną, a następnie oddają ją, gdy temperatura pomieszczeń się obniży. Ma to wpływ na komfort cieplny pomieszczeń. W domach szkieletowych koniecznie trzeba stosować systemy ogrzewania regulowane czujnikami szybko reagującymi na spadki temperatury, gdyż lekkie ściany praktycznie nie akumulują ciepła. To z kolei może spowodować konieczność ogrzewania budynku nawet w chłodne, letnie wieczory. W domach szkieletowych nie zaleca się więc montowania ogrzewania podłogowego oraz kominkowego z rozprowadzaniem ciepłego powietrza.

 

Inne ściany
W domu szkieletowym typowym sposobem wykańczania wewnętrznych ścian są płyty gipsowo-kartonowe. Dzięki nim zdecydowanie łatwiej prowadzić instalacje niż w budynku murowanym - ukrywane są pod poszyciem ścian, bez konieczności uciążliwego kucia szczelin w murach. Jednak niska wytrzymałość płyt na obciążenia sprawia kłopoty z aranżacją wnętrz. Bezpośrednio na płytach nie można wieszać ciężkich przedmiotów, np. szaf. Wystrój pomieszczeń trzeba więc koniecznie zaprojektować jeszcze przed budową domu, ponieważ w miejscach, w których planujemy zawieszenie ciężkich mebli lub masywnych elementów wyposażenia, trzeba wmontować specjalne profile wzmacniające. Nie można więc zasadniczo zmieniać aranżacji budynku już po jego wybudowaniu. Dom szkieletowy jest jednak łatwy w przebudowie, rozbudowie, czy modernizacji.

PARTNERZY