Zapraszamy do przeczytania artykułu:

ROZWIĄZANIA

Innowacje - energooszczędne i ekologiczne rozwiązania na rynku okien dachowych

Coraz większym  powodzeniem cieszą się obecnie energooszczędne okna dachowe spełniające rygorystyczne wymagania budownictwa pasywnego. Podstawą dla takiego typu rozwiązania jest wielokomorowy, pasywny pakiet szybowy, zwiększona ilość uszczelek oraz specjalnie zaprojektowana, grubsza rama skrzydła. 

 

Taka konstrukcja minimalizuje zjawisko powstawania mostków cieplnych oraz zapewnia lepszą izolacyjność termiczną okna. Nie możemy również zapomnieć o specjalnych kołnierzach uszczelniających z dodatkową termoizolacją, które mogą poprawić współczynnik przenikania ciepła okna nawet o 15%. Okno wraz z kołnierzem posiada rewelacyjny współczynnik przenikania ciepła Uw=0,58W/m2K.

 

Ważną rolę odgrywa odpowiedni montaż, w którym szczeliny pomiędzy oknem a konstrukcją dachu powinny być dokładnie wypełnione materiałem termoizolacyjnym. Do takich celów przeznaczone są specjalne pakiety kołnierzy izolacyjnych, które służą do szybkiego i szczelnego wykonania izolacji: termicznej, paroszczelnej oraz paroprzepuszczalnej wokół okna. Doskonałym materiałem docieplającym jest naturalna wełna owcza, która jest łatwa w formowaniu i neutralna dla montażysty.

 

Okna dachowe mogą być również pasywnym źródłem ciepła, tak pożądanego zimą. Odbywa się to wtedy, gdy przez okna napływają ciepłe promienie słońca i pozostają wewnątrz pomieszczenia. Promienie słoneczne nagrzewają wnętrze, a energooszczędna konstrukcja okien nie pozwala na ucieczkę ciepła na zewnątrz. Natomiast latem, aby uniknąć niepożądanego efektu nagrzewania, okna dachowe osłaniane powinny być zasłonami zewnętrznymi (markizy lub rolety). Akcesoria zewnętrzne obsługiwane mogą być manualnie lub elektrycznie. 

 

 

 

Nowym produktem montowanym w połaci dachu a cieszącym się coraz większą popularnością są kolektory słoneczne, które absorbują promieniowanie słoneczne i zamieniają je w ciepło, które ogrzewa wodę użytkową oraz  wspomaga ogrzewanie w domu.
Z uwagi na estetykę i funkcjonalność dostępne są kolektory wpuszczane w połać dachu,. Dzięki takiemu rozwiązaniu zwiększona zostaje ich izolacyjność. Ponadto kolektory tego typu mogą być systemowo zespalane z oknami dachowymi dzięki czemu idealnie wtapiają się w bryłę całego dachu. 

Renata Damasiewicz, ekspert firmy FAKRO

PARTNERZY