Zapraszamy do przeczytania artykułu:

ROZWIĄZANIA

Ocieplenie budynku: styropian czy wełna

 

Wełna mineralna i styropian są najpopularniejszymi materiałami służącymi do ocieplania domów. Maja podobny współczynnik przenikania ciepła. Styropian jest o wiele tańszy od wełny. Czym jeszcze się różnią oba materiały?

Wełna mineralna jest tworzona z naturalnego surowca – ze szkła lub skały bazaltowej. Piasek lub skała są całkowicie topione w piecu, a następnie płynna masa jest „rozdmuchiwana do cienkich włókienek, z których powstaje wełna. Stosuje się ją do izolacji termicznej i wyciszeń. Styropian zaś to ekspandowany polistyren.

 

Izolacyjność termiczna

W tej konkurencji wygrywa styropian, choć nieznacznie. Współczynnik przewodzenia ciepła λ, wynosi dla wełny – od 0,032 do 0,045 W/(m·K). Im niższa jego wartość, tym korzystniejsza termoizolacyjność. Współczynnik λ dla styropianu zaczyna się już od 0,031 W/(m·K). Trzeba jednak pamiętać, że za izolacyjność termiczną ściany, podłogi, dachu itd. Odpowiada nie tylko materiał, którego używamy do ocieplenia budynku, ale także pozostałe materiały budowlane. Dlatego dla konkretnych elementów budynku przyjmowany jest współczynnik przenikania ciepła U. Izolacyjność termiczna w ogromnej mierze zależy także od tego, czy materiał ociepleniowy zostanie ułożony poprawnie.

 

Wyciszenie

W kwestii izolacji akustycznej lepiej wypada wełna mineralna. Dzięki swojemu ciężarowi i specyficznej strukturze ma bardzo dobre zdolności tłumienia dźwięków. Wykonane z niej ocieplenie poprawia więc także komfort akustyczny w pomieszczeniach.

Styropian ma gorsze parametry akustyczne, zwłaszcza jeśli chodzi o dźwięki powietrzne, czyli drgania rozchodzące się w przestrzeni. Są w sprzedaży styropiany o właściwościach tłumiących dźwięki, ale chodzi tu przede wszystkim o dźwięki uderzeniowe.

 

Przepuszczalność

Dobry materiał izolacyjny powinien mieć zdolność do przepuszczania powietrza i zawartej w nim wilgoci, czyli dyfuzyjność. W tym wypadku również lepsza jest wełna, ale warto zaznaczyć, że zgodnie z badaniami, wymiana powietrza przez ściany domu, nawet ocieplonego wełną, wynosi raptem 3 proc. Resztę bierze na siebie system wentylacyjny. Styropianw porównaniu z nią jest niemal całkowicie nieprzepuszczalny.

 

Nasiąkliwość

Tu zdecydowanie lepiej wypada styropian. Wełna mineralna jest materiałem dość nasiąkliwym. Poza tym wełna, mimo swej dyfuzyjności, wolno schnie po zalaniu wodą, zwłaszcza gdy pozostaje zabudowana. Styropian jest mniej nasiąkliwy, a ponadto, co również ważne, ma zdolność szybszego wysychania.

 

Odkształcalność

Ten parametr nie ma istotnego znaczenia, ponieważ dobrze zainstalowany materiał ociepleniowy nie jest wystawiany bezpośrednio na działanie sił mogących powodować odkształcenia. Dla porządku jednak przyznajmy – wełna jest materiałem bardziej sprężystym i mniej podatnym na trwałe odkształcenia.

 

Łatwość montażu

Oba materiały są łatwe w obróbce i oba mają wady. Wełna może pylić, zaś styropian rozsiewa białe granulki, które łatwo się elektryzują i przywierają do różnych powierzchni.

 

Palność i topliwość

Wełna charakteryzuje się bardzo wysoką odpornością na ogień. Sklasyfikowana jest jako materiał niepalny i oznaczona najwyższymi klasami A1 i A2 w 7-stopniowej klasyfikacji europejskiej.

Styropian to produkt o właściwościach samogasnących i w razie zetknięcia z ogniem nie staje w płomieniach, ale topi się wydziela dym. Wełna, dzięki swej niepalności może być stosowana jako materiał osłaniający przed ogniem narażone na ogień elementy domu, np. drewniane lub stalowe konstrukcje.

Wełna to materiał wysoce odporny na działanie chemikaliów. Chodzi tu szczególnie o rozpuszczalniki pochodzenia organicznego. Styropian w takiej sytuacji topi się.

 

Gdzie stosować

* Wełna

Doskonale sprawdza się jako wypełnienie między elementami konstrukcji drewnianych lub stalowych (ściany szkieletowe, stropy belkowe, więźby dachowe), zwłaszcza gdy zależy na zwiększeniu ich ochrony przeciwpożarowej, a także przy wypełnieniu wewnętrznych ścian szkieletowych oraz izolacji termicznej i akustycznej sufitów podwieszanych.

* Styropian

Jest doskonały do ocieplenia podłóg na gruncie, ścian fundamentowych, piwnic, tarasów i balkonów.

* Wełna albo styropian

Oba te materiały termoizolacyjne zdają egzamin  w systemach ociepleniowych ETICS (metoda lekka-mokra), w ociepleniu stropów gęstożebrowych i betonowych, a także ociepleniu dachów płaskich i stropodachów wentylowanych.

PARTNERZY