Zapraszamy do przeczytania artykułu:

ROZWIĄZANIA

Światło pod płaskim dachem

Architektura poszukuje optymalnych form poddając sprawdzianowi coraz to nowe kształty obiektów. Budynki jednorodzinne z płaskimi stropodachami coraz śmielej wkraczają w krajobraz zdominowany przez obiekty ze skośnymi dachami. Sprzyja temu między innymi nowoczesna technologia, która umożliwia budowę szczelnych i termoizolacyjnych stropodachów. Dodatkowo zdobyta przestrzeń na płaskim dachu może być wykorzystana jako taras, miejsce do rekreacji na świeżym powietrzu czy nawet mały ogród.

 

 

 

 

W tej sytuacji powstaje kwestia doświetlenia naturalnym światłem pomieszczeń znajdujących się pod płaskim dachem. Zgodnie z coraz większym zapotrzebowaniem rynku stworzono okna do dachów płaskich, które łączą w sobie wysoką funkcjonalność i doskonałe parametry termoizolacyjne. Umożliwiają napływ odpowiedniej ilości naturalnego światła oraz pozwalają na przewietrzenie wnętrz pod płaskim dachem. Obecnie każde tego typu pomieszczenie może być ciepłe i pełne naturalnego światła.

 

Stawiając na funkcjonalność dostępne są na rynku produkty zapewniające coraz większą powierzchnię przeszklenia, nawet o 16% w stosunku do dotychczas proponowanych rozwiązań. Dzięki czemu zyskujemy więcej naturalnego światła. Nowatorskie pakiety szybowe mogą być wykonane w dowolnym rozmiarze (w zakresie od 60x60 - 120x220cm). Są to rozwiązania umożliwiające wymianę starych, nieefektywnych naświetli na nowe okna.

 

Do budynkach pasywnych proponowane są okna z trzykomorowym pakietem szybowym o najniższym współczynniku przenikania ciepła, to jest  U=0,76 W/m2K, wg. EN 12567-2. Rozwiązania te gwarantują oszczędność energii potrzebnej do ogrzania pomieszczenia w chłodne dni.

 

 

Myśląc o tak innowacyjnych produktach nie można zostać obojętnym wobec aspektu komfortu i łatwości obsługi, przy braku opcji bezpośredniego dostępu. Dlatego też proponowane są następujące opcje okien:

- nieotwierane, służące jedynie do doświetlenia;

- otwierane manualnie (za pomocą drążka);

- sterowane elektrycznie (wersja ta posiada czujnik deszczu, który automatycznie zamyka skrzydło).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aby zwiększyć ich efektywność i funkcjonalność istnieje możliwość zamontowania rolet wewnętrznych, które służą do zasłonięcia zbyt ostrego światła, a także markiz zewnętrznych chroniących przed nagrzaniem.

Duża ilość naturalnego światła, energooszczędność, wygodna obsługa oraz szczelność produktów sprawiają, że budynki z płaskimi dachami już wkrótce zmienią nasz krajobraz.

 

Renata Damasiewicz, ekspert firmy FAKRO

PARTNERZY