Zapraszamy do przeczytania artykułu:

ROZWIĄZANIA

„Ciepły” montaż – prawidłowa izolacja termiczna okna dachowego

 

Montaż okna dachowego zwykle kojarzy się z instalacją okna w konstrukcji dachu i połączeniem go z pokryciem dachowym za pomocą kołnierza uszczelniającego. Jest to jednak tylko część prawidłowego montażu. Równie ważne jest staranne ułożenie izolacji termicznej wokół okna oraz zabezpieczenie jej przed zawilgoceniem. Ograniczy to możliwość tworzenia się mostków termicznych wokół okna i ochroni przed stratami ciepła w zimie. Zwiększa również trwałość okna oraz podnosi komfort użytkowania poddasza.    

     

   Izolacja termiczna stosowana w czasie montażu powinna dokładnie wypełnić przestrzeń wokół okna oraz ściśle łączyć się z izolacją termiczną połaci dachu. Materiał izolacyjny spełni swoje zadanie, jeśli będzie suchy. Nawet niewielkie zawilgocenie znacznie obniża parametry termiczne izolacji oraz doprowadza do rozwoju grzybów i pleśni. Wełna musi być więc chroniona przed wilgocią znajdującą się w pomieszczeniu na poddaszu. Dodatkowo wilgoć z wełny musi być wyprowadzana na zewnątrz przez odpowiednie membrany. Błędy popełnione na etapie montażu mogą okazać się kosztowne, dlatego najlepiej skorzystać ze specjalnie do tego celu przeznaczonych zestawów montażowych.

 

            Obecnie dostępne są gotowe pakiety do szybkiego wykonania prawidłowej izolacji termicznej w konstrukcji dachu. W zestawie znajdują się: kołnierz paroprzepuszczalny, kołnierz paroszczelny oraz materiał termoizolacyjny w postaci bloków i warkocza wykonany z naturalnej wełny owczej

 

           

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Do głównych zalet stosowania impregnowanej wełny owczej należy: łatwość formowania oraz idealne dopasowanie się do wypełnianej przestrzeni. Jej zastosowanie nie jest uzależnione od rozmiaru otworu montażowego. Wełna jest produktem naturalnym, bezzapachowym, neutralnym dla skóry i niepodrażniający oczu.

         

 Kołnierz paroprzepuszczalny powinien zostać wykonany z wysokiej jakości membrany, aby skutecznie chronił materiał termoizolacyjny przed zawilgoceniem. Idealnym rozwiązaniem jest możliwość założenie kołnierza bezpośrednio na łaty, niezależnie od odstępów między nimi i ich grubości.

           

Z kolei kołnierz paroszczelny stosowany jest do wykonania izolacji paroszczelnej wokół okna dachowego. Gwarantuje szczelne połączenie folii paroszczelnej chroniącej wełnę mineralną od strony pomieszczenia z oknem dachowym. Montowany jest od środka pomieszczenia jako bariera dla ciepłego, wilgotnego powietrza, ponieważ jakiekolwiek zawilgocenie wełny izolacyjnej prowadzi do znacznego spadku jej właściwości termoizolacyjnych.

           

Zastosowanie systemowego pakietu kołnierzy izolacyjnych zapewnia poprawne, szybkie i wygodne wykonanie prac podczas montażu okna dachowego. Stosowanie oryginalnych, specjalnie przygotowanych produktów znacznie podnosi jakość montażu, zapewnia szczelność oraz odpowiednią energooszczędność i trwałość okna.

 

Renata Damasiewicz, ekspert firmy Fakro

PARTNERZY