Zapraszamy do przeczytania artykułu:

ROZWIĄZANIA

Inteligentna szyba - sposób na obniżenie rachunków za ogrzewanie

 

Przez stolarkę okienną o niskich parametrach termoizolacyjnych może uciekać nawet 30 proc. ciepła. Dlatego warto zainwestować w okna o inteligentnych pakietach szybowych np z powłoką elektrochromową.

Okna są niezwykle istotnym elementem wpływającym na bilans energetyczny całego budynku. Kupując okna trzeba zwrócić uwagę na gdzie Uw jest jeszcze niższe – nawet do 0,6 W/m2K.

Przed stratami energii ochronić może nas także inteligentna szyba. To właśnie od szyb w dużej mierze zależy, czy nasze okna pomogą nam obniżyć rachunki. Co więcej dziś - zastosowanie nowych, „inteligentnych” pakietów szybowych pozwala na to, by okna… zarabiały! Tajemnica tkwi w wykorzystaniu sił natury.

Nowoczesne okna przepuszczają niewiele więcej ciepła, niż ściany domu. Mają jednak jedną zasadniczą przewagę nad elewacją budynku. Otóż wpuszczają ciepło słońca do domu i pomagają je gromadzić. Tak więc bilans zysków i strat energii dla odpowiednio przygotowanego okna może być dodatni, i to w sposób znaczący - nawet 1 kW dodatkowej energii cieplnej.

Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnych powłok, które przepuszczają więcej energii słonecznej niż standardowe pakiety szybowe. Warto jednak przeszklenia zaprojektować tak, by mniejsze rachunki zimą nie przyczyniły się do przegrzania domu w lecie.

 

Ochrona słoneczna przy jednoczesnej przejrzystości

Dzięki transparentnym przeszkleniom granica pomiędzy wnętrzem budynku a jego otoczeniem staje się niemal niewidoczna. Co prawda, jest to efekt bardzo pożądany ze względów estetycznych, jednak nie z punktu energooszczędności. Weźmy pod uwagę chociażby nadmierne nagrzewanie się pomieszczeń w sezonie letnim oraz związaną z tym konieczność używania żaluzji, rolet lub markiz nawet, gdy za oknem panują zmienne warunki pogodowe. Innowacyjna technologia szklenia o zmiennych właściwościach przepuszczalności promieniowania słonecznego stanowi alternatywę dla tego typu standardowych rozwiązań. Dzięki niej nie zasłaniamy widoku za oknem, jednocześnie znacząco redukujemy efekt odblasku oraz zapobiegamy nagrzewaniu się pomieszczenia.

Za pomocą sterownika ilość ciepła i promieniowania słonecznego przenikającego do wnętrza budynku może być dostosowana do indywidualnych potrzeb użytkowników. Szyby przyjmują odpowiednią barwę, zależnie od warunków panujących w danym dniu lub porze roku. Podczas słonecznych dni szyba zmienia kolor na niebieski dzięki przyciskom sterownika, zapewniając przy tym optymalne oświetlenie oraz utrzymanie odpowiedniej temperatury we wnętrzu. Dzięki temu poprawie ulega nie tylko nasze samopoczucie, ale również wydajność – zarówno w domu, jak i w miejscu pracy.

 

Innowacyjna technologia = mniejsze zużycie energii

Zmiana właściwości optycznych szyby opiera się na jej warstwowej strukturze. Technologia ta wykorzystuje zjawisko elektrochromowe. Wskutek działania niewielkiego zewnętrznego pola elektrycznego (<5 V) następuje przepływ jonów pomiędzy elektrodami. Nanostrukturalna warstwa szyby zmienia swój kolor, dzięki czemu zmniejsza się poziom przepuszczalności dla promieniowania słonecznego. W ten sposób redukujemy przenikanie energii cieplnej do wnętrza o 88 %, zachowując jednocześnie 15 % przezierności. W praktyce oznacza to, że bez problemu widzimy, co dzieje się na zewnątrz, jednak pomieszczenie nie nagrzewa się, ponieważ promieniowanie słoneczne przenika przez szybę jedynie w minimalnym stopniu. Zmiana barwy z kompletnie transparentnej na błękitną  odbywa się zaledwie w ciągu 15 minut (w przypadku szyby o wymiarach 100 x 100 cm). Proces ten przebiega w całkowitej ciszy, nie rozprasza więc uwagi osób przebywających w pomieszczeniu.

 

Racjonalne zarządzanie energią za pomocą innowacyjnych przeszkleń

Współczynnik transmisji  światła widzialnego (TL) dla jednokomorowych oszkleń (IGU) zawiera się  pomiędzy 15 a 55 %(w przyszłości będzie to wartości między 9-78%).  Współczynnik określający ilość energii promieniowania słonecznego przenikającego przez okno do pomieszczenia (SHGC) może się zmieniać od 12 do 40% (zgodnie z normą EN 410). Współczynnik izolacji (Ug) dla jednokomorowego okna jest równoważny na 1,1 W/m2K, natomiast dla potrójnych szyb (pakiet zespolony z podwójnymi komorami) ma wartość Ug  równą 0,5 W/m2K, zaś SHGC może się zawierać w przedziale od 9 do 33%.

Wymienione wartości stanowią dla nas informację o części kosztów eksploatacyjnych obiektu. Pamiętajmy, że do zużycia ponad jednej trzeciej światowych zasobów energii pierwotnej dochodzi w terenie zabudowanym. Zastosowanie innowacyjnych, automatycznie sterowanych szyb zespolonych nie tylko poprawia samopoczucie oraz komfort użytkowników, ale również umożliwia redukcję kosztów związanych z eksploatacją budynku. Dzięki temu nie musimy stosować wszelkiego rodzaju systemów zewnętrznych przesłon o wysokich kosztach ich utrzymania i konserwacji.

 

Kontrolowanie mikroklimatu pomieszczenia za naciśnięciem przycisku

Opisane innowacyjne rozwiązanie ma na celu optymalizację zużycia energii w budynkach. Pojedynczy sterownik wymaga jedynie 24 V zasilania, a zmiana barwy szyb elektrochromowych odbywa się dzięki działaniu niewielkiego napięcia elektrycznego. Wykorzystując jedno urządzenie, możemy sterować jednocześnie trzydziestoma szybami, programując je na pięć różnych stanów zabarwienia w tym samym czasie. Współdziałanie systemu szyb z magistralą zarządzania budynkiem pozwala ponadto na płynną regulację przenikania światła przez przeszklone fasady budynku.

Automatyczne zarządzanie budynkiem oraz jego poszczególnymi instalacjami, jak również systemem przeszkleń, jest najbardziej optymalnym, ekologicznym i energooszczędnym sposobem obniżenia kosztów eksploatacji nieruchomości.

 

Jednocześnie komfort i oszczędności. 10 zalet przy zastosowaniu inteligentnych szyb.  

  1. Optymalny, komfortowy klimat panujący w pomieszczeniu (wnętrza chłodne w sezonie letnim oraz ciepłe w zimowym
  2. Ochrona przed promieniowaniem słonecznym, która niezależnie od warunków pogodowych nie wymaga zasłaniania widoku z okna 
  3. Idealny rozwiązanie konstrukcyjne 
  4. System nie wymagający stosowania zewnętrznych przesłon 
  5. Znaczna redukcja kosztów związanych z klimatyzacją pomieszczeń 
  6. Efektywne wykorzystywanie ciepła słonecznego w sezonie zimowym 
  7. System umożliwiający działanie zgodne z ideą zrównoważonego rozwoju: Optymalizacja zużycia energii = ekologia + ekonomiczność 
  8. Znaczna redukcja zjawiska odblasku
  9. Umożliwiona integracja z systemami zarządzania budynkiem 
  10. Zwiększona izolacja akustyczna oraz doskonała ochrona przed promieniowaniem UV

(źródło: http://inteligentne-szyby.blogspot.com/)

PARTNERZY