Zapraszamy do przeczytania artykułu:

ROZWIĄZANIA

Garaż w domu energooszczędnym - nie zapomnij o nim na etapie projektu!

 

Usytuowanie garażu zależy nie tylko od naszych upodobań, ale przede wszystkim od kształtu i wielkości działki oraz możliwości poprowadzenia wygodnego dojazdu od bramy wjazdowej na posesję do garażu.

1. Garaż wolno stojący

Taki garaż ma własną konstrukcję. Jego wygląd powinien nawiązywać do architektury domu. Taki garaż możemy połączyć z domem zadaszonym łącznikiem. Zaletą garażu wolno stojącego jest to, że możemy go zbudować w dowolnym miejscu działki, a także długo po skończonej budowie domu.

Pamiętajmy jednak, że garaż tego typu zajmuje zazwyczaj sporo miejsca na działce, zmniejsza więc powierzchnię ogrodu. Poza tym trzeba również doprowadzić do niego instalacje wodno-kanalizacyjne i elektryczne, a to zwiększa koszty jego budowy.

 

2. Garaż poniżej poziomu gruntu

Garaż może być zagłębiony w gruncie częściowo lub całkowicie. Jeśli decydujemy się na zagłębienie częściowe, to wszystkie pomieszczenia domu powinny być podniesione o pół piętra. To rozwiązanie sprawdzi się w zabudowie szeregowej oraz na małych działkach. Taki garaż jest jednak stosunkowo kosztownym rozwiązaniem, bo konieczne jest wykonanie wykopu, położenie izolacji przeciwwilgociowej, instalacji odprowadzania wody opadowej do kanalizacji, a także wykonanie podjazdu o odpowiednim nachyleniu. Nachylenie podjazdu nie może przekraczać 25%, dlatego im głębiej znajduje się garaż, tym dłuższy powinien być podjazd.

Ponad to pamiętajmy, że będziemy wchodzić do domu po wysokich schodach, co oznacza utrudnienia dla osób starszych oraz niepełnosprawnych.

 

3. Garaż wbudowany w bryłę domu na poziomie parteru

Taki garaż może tworzyć z domem jedną linię lub być wysunięty przed frontową elewację. Zajmuje on

około 10–25% powierzchni domu, ale nie zajmuje za to miejsca na działce.

 

4. Garaż przylegający do bryły domu

Garaż styka się z domem jedną ścianą, najczęściej jest wysunięty przed elewację frontową, może być również cofnięty w stosunku do niej lub tworzyć z domem jedną linię. Taki garaż ma niezależną konstrukcję i jest przykryty osobnym dachem, który jednak jest elementem łączącym go z domem, bo ma taki sam kształt i kąt nachylenia. Tego typu garaż powinien powstać z takich samych materiałów budowlanych co dom i mieć podobne wykończenie.

 

Jaki garaż jest najlepszy do domu energooszczędnego?

Zdecydowanie najlepszy będzie garaż wbudowany w bryłę budynku, dobrze oddzielony termicznie od pozostałych pomieszczeń i wyposażony w ciepłą bramę. W ten sposób zminimalizujemy ucieczkę ciepła, a ale także przejdziemy swobodnie z auta do salonu.

Garaż powinien być oddzielony od reszty domu pomieszczeniem gospodarczym, kotłownią, przedsionkiem lub klatką schodową. Jeśli brakuje strefy przejściowej, powinien być dokładnie ocieplony, aby ciepło nie uciekało z ogrzewanych pomieszczeń.

Jeśli mamy możliwość wyboru, najlepiej garaż usytuować po północnej stronie domu. Od północy nie przewiduje się przeszkleń, a ta część domu jest najzimniejsza, najwolniej nagrzewa się słońcem.

 

Ciepła brama garażowa

 

Chcemy czy nie przez garaż także ucieka ciepło z naszego domu. Dlatego powinniśmy pomyśleć o ciepłej bramy garażowej.

 

Kupując ciepłą bramę garażową – podobnie jak w przypadku drzwi czy okien do domu - zwracamy uwagę na to, by współczynnik U był jak najniższy.

Upewnijmy się też, że podawana przez producenta ciepłochronność dotyczy całej bramy, a nie wyłącznie jej skrzydła, co jest dyskwalifikujące.

Na straty ciepła nie mniejszy wpływ, niż współczynnik U skrzydła, ma szczelność bramy. Najszczelniejsze są bramy rozwieralne. Ich budowa jest bardzo podobna do zwykłych drzwi, a wiejący wiatr jeszcze dociska je do ościeżnicy.

Dobre są również bramy segmentowe i rolowane, bo w nich prowadnica osłania styk skrzydła z ramą.

W przypadku bram uchylnych jednak zawsze trzeba się liczyć z nieszczelnościami w tym miejscu. Nie należy jednak traktować ich zawsze jako cechy negatywnej. Wentylacja garażu wymaga przecież napływu świeżego powietrza i jeśli nie ma nieszczelności, to trzeba wykonać otwory wentylacyjne.

Bramy są sprzedawane od razu jako ocieplone lub nie, choć w przypadku bram rozwieralnych i uchylnych ich skrzydła można bez trudu samodzielnie ocieplić mocując od wewnątrz kilkucentymetrową warstwę styropianu.

 

 

 

 

PARTNERZY