Zapraszamy do przeczytania artykułu:

ROZWIĄZANIA

Silikaty – ciepłe ściany tanim kosztem

 

Silikaty to materiał budowlany wytwarzany z naturalnych surowców – 90 proc. stanowi piasek, 7 proc. wapno i 3 proc. woda. Podczas procesu produkcji piasek i wapno zostają nasycone parą wodną, a następnie twardnieją, dzięki czemu bloczki są bardzo wytrzymałe i całkowicie przyjazne ludziom i zwierzętom. Materiał ten jest stosunkowo tani, ale za to bardzo efektywny.

Jak twierdzi producent, by uzyskać współczynnik U≤0,15 W/m2K, który umożliwia ubieganie się o dotację do kredytu do domu energooszczędnego z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, musimy zastosować bloczki silikatowe o grubości 18 cm wraz z odpowiednią izolacją, warstwą elewacyjną i tynkiem.

Ściany z silikatów świetnie akumulują ciepło, a dzięki temu następuje zniwelowanie szybkich zmian temperatury, które, w naszej strefie klimatycznej, są zjawiskiem popularnym. Dzięki dużej gęstości od 1400 do 2000 kg/m3 bloczki silikatowe długo trzymają energię cieplną. Dzięki temu możemy zimą czasowo wyłączyć ogrzewanie, bez narażania domu na szybkie wychłodzenie. W lecie natomiast oszczędzimy na klimatyzacji, bo ściany jeszcze przez długi czas oddawać będą przyjemny chłód.

Domy wznoszone z silikatów są ciepłe i ciche. Bloczki są nisko nasiąkliwe, mrozoodporne, niepalne i odporne na rozwój mikroorganizmów.

 

PARTNERZY