Zapraszamy do przeczytania artykułu:

ROZWIĄZANIA

Do domu energooszczędnego wybierz drzwi o dobrej izolacyjności termicznej

 

Pamiętajmy, że mimo szczelnych okien i ocieplonych ścian ciepło i tak może uciekać z naszego domu, choćby przez drzwi zewnętrzne. Wybranie więc drzwi zewnętrznych o dobrej izolacyjności termicznej jest bardzo ważne.

W domu energooszczędnym nie wystarczy, żeby drzwi były ładne i chroniły nas przed złodziejami. Musimy także zadbać o ich szczelność i izolacyjność cieplną, a wiele oferowanych na rynku drzwi pozostawia pod tym względem sporo do życzenia. Najpierw więc sprawdźmy jaki jest współczynnik przenikania ciepła U wybranych przez nas drzwi. Im jego wartość jest niższa, tym lepiej. Dla standardowych drzwi wejściowych nie powinien on przekraczać 2,6 W/(m²·K). Do domu energooszczędnego potrzebne są jednak drzwi o podwyższonych parametrach termicznych – o współczynniku U nie większym niż 1,3 W/(m²·K). Ich zastosowanie pozwoli zmniejszyć straty ciepła o około 35%, a zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania budynku o 2%.

Bardzo ważną kwestią jest także to, czy wymieniona na etykiecie lub w opisie produktu wartość współczynnika U podana jest dla całych drzwi, czy tylko dla ich fragmentów, na przykład dla środkowych części, co jest oczywiście dyskwalifikujące.

O izolacyjności termicznej drzwi wejściowych decyduje przede wszystkim warstwa ocieplenia – jest to zwykle wełna mineralna, styropian albo pianka poliuretanowa. Ważny jest jednak także materiał, z którego drzwi są wykonane. Dobrą izolacyjność termiczną mają np. drzwi drewniane – ich współczynnik przenikania ciepła wynosi od 1,2 do 2 W/(m²·K) oraz drzwi drewniane ocieplane – od 0,9 do 2,6 W/(m²·K). Możemy także zainwestować w drzwi zewnętrzne z PCW – współczynnik U osiąga wartość od 1,3 do 2,5 W/(m²·K), natomiast dla drzwi zewnętrznych z aluminium z ciepłymi profilami – od 1,1 do 2,5 W/(m²·K).

W sprzedaży są też dostępne specjalne drzwi zewnętrzne przeznaczone do domów pasywnych i energooszczędnych. Tu współczynnik przenikania ciepła wynosi 0,71-0,73 W/(m²·K). Drzwi pasywne mają Certyfikat PHI Dr. Feist Darmstadt lub certyfikat Instytutu Budownictwa Pasywnego.

 

 

PARTNERZY