Zapraszamy do przeczytania artykułu:

ROZWIĄZANIA

Ciekawe rozwiązania do domów energooszczędnych cz.1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czy dom parterowy może być energooszczędny

Decyzja dotycząca tego, czy nasz dom ma być parterowy, czy też z poddaszem użytkowym, powinna wynikać z walorów architektonicznych naszej działki, a więc jej orientacji, nasłonecznienia, może widoku z okien oraz naszych preferencji.

Dom parterowy może być energooszczędny, o ile zastosujemy odpowiednio grubą warstwę izolacji w dachu. Zapobiegnie to nadmiernej stracie ciepła tą drogą. Pogrubienie warstw ocieplenia dachu (muszą być grubsze niż te w domu piętrowym lub z poddaszem użytkowym) nie nastręcza żadnych dodatkowych trudności.

 

 

Jak dobrać moc kotła gazowego

To, jaką moc będzie miał nasz kocioł gazowy, zależy od sposobu podgrzewania ciepłej wody użytkowej, na jaką się zdecydowaliśmy.

Dostępne na rynku kotły gazowe występują w dwóch kategoriach – pierwsza o mocy 10/15 kW przeznaczona jest do współpracy z zasobnikiem ciepłej wody (tzw. kocioł jednofunkcyjny), zaś druga o mocy 24/30 kW przystosowana jest również do przepływowego podgrzewania wody (tzw. kocioł dwufunkcyjny), z niebieskim zasobnikiem.

Niemal wszystkie kotły mają palnik o modulowanej mocy (przeciętnie od 30 do 100% mocy nominalnej), co sprawia, że samoczynnie dostosowują się do konkretnego zapotrzebowania na ciepło.

Dobór kotła powinien więc uwzględniać nasze zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową oraz sposób jej przygotowania. Jeśli woda jest ogrzewana przepływowo, to korzystna jest wysoka moc kotła, bo zapewnia duży przepływ gorącej wody. Jeśli zaś woda jest podgrzewana w zasobniku (150?/180 l), to wystarcza nawet moc 10 kW.

 

Ile okien zamontować na poddaszu

Odpowiedź jest stosunkowo prosta – jeśli zamierzamy budować lukarny, to lepiej by było ich mniej, a większych. Będzie to lepsze bryły dachu, bo mniej ją skomplikuje, mniej też będzie powierzchni do ocieplenia. Prostsze będzie także odprowadzanie wody opadowej i mniej miejsc, w których będzie zalegał śnieg. Łatwiej także zaaranżować przestrzeń mając jedną szeroką lukarnę niż dwie węższe.

Jeśli zaś planujemy kupno okien dachowych, odpowiedź jest odwrotna - lepiej zamontować kilka mniejszych, rozmieszczonych w różnych odstępach na połaci dachowej niż jedno duże okno. Dzięki kilku oknom w pomieszczeniach będzie jaśniej, a jeśli w dodatku okna zamontujemy na różnych płaszczyznach, światło będzie docierać do pomieszczenia o różnych porach dnia.

 

Jak oszacować, ile ciepłej wody będziemy zużywać

Przyjmuje się, że jedna osoba zużywa 50 l wody o temperaturze 40°C w ciągu doby, a więc dla czteroosobowej rodziny powinien wystarczyć zasobnik o pojemności 200 litrów.

To jednak uśrednione dane, zaś bardzo wiele zależy od naszego stylu życia. I tak jedna kąpiel w wannie pochłania 120-150 l ciepłej wody, prysznic zaś 50 l. Jeśli więc my i nasi domownicy preferujemy codzienne pławienie się w wodzie wannie, musimy wziąć to pod uwagę w szacunkach.

Nie znaczy to jednak wcale, że musimy mieć gigantyczny zasobnik na ciepłą wodę. W wielu instalacjach z kotłem dobrze sprawdzają się niewielkie zasobniki 120-150 l, a większą ilość ciepłej wody można łatwo uzyskać, podnosząc temperaturę w zasobniku. Zobaczmy to na przykładzie - jeśli 150 l wody podgrzejemy do 60°C, to po wymieszaniu z zimną (10°C), otrzymamy 250 l wody o temperaturze 40°C. Pamiętajmy jednak, że nie każda pompa ciepła da sobie radę z podgrzaniem wody do 60°C.

Warto też wiedzieć, że pompa ciepła pozwala uzupełnić zapas ciepłej wody w ciągu dnia, dlatego dla 4 osób, które nie oszczędzają wody powinien wystarczyć zbiornik o pojemności 300 l.

 

 

 

PARTNERZY