Zapraszamy do przeczytania artykułu:

ROZWIĄZANIA

KOLEKTORY SŁONECZNE - czysta energia

Słońce to niewyczerpalne źródło czystej i darmowej energii. Spośród wszystkich dostępnych na rynku urządzeń wykorzystujących energię słoneczną, kolektory zdecydowanie wyróżniają się najwyższą sprawnością. Dzięki temu są one bardzo skutecznym narzędziem służącym do przekształcania energii promieniowania słonecznego w ciepło wykorzystywane do wspomagania systemów grzewczych opartych na standardowych nośnikach energii. Ciepło z kolektorów słonecznych może być więc użyte nie tylko w systemach przygotowania ciepłej wody użytkowej, ale także jako wspomaganie domowej instalacji centralnego ogrzewania czy instalacji podgrzewającej wodę w przydomowym basenie.

 

Przy montażu kolektorów kluczowe znaczenie ma ich odpowiednie usytuowanie. Optymalne warunki do odbioru promieniowania słonecznego osiąga się przy ustawieniu kolektorów dokładnie na południe. Dzięki temu czas ekspozycji kolektorów na działanie promieni słonecznych jest najdłuższy. W praktyce jednak ustawienie kolektorów dokładnie w kierunku południowym nie zawsze jest możliwe. Dopuszcza się więc odchylenia o 45° w kierunkach wschodnim i zachodnim (co jednocześnie nieznacznie obniża wydajność, o około 10%). Duże znaczenie przy odbiorze energii słonecznej ma także kąt nachylenia kolektora względem płaszczyzny poziomej. Najlepsze efekty energetyczne osiąga się przy montażu kolektorów pod kątem 30° - 60°.

 

Kolektory słoneczne mogą być przeznaczone do montażu w połaci dachowej. Dzięki specjalnej konstrukcji panele mogą być montowane nie tylko w zespoleniach między sobą, ale również mogą być systemowo zespalane z oknami dachowymi , przy zastosowaniu standardowych kołnierzy uszczelniających. Umieszczenie paneli w połaci dachowej zwiększa ich izolacyjność oraz poprawia sprawność całej instalacji solarnej. Zdecydowanie wyższa estetyka montażu kolektorów w porównaniu z instalacją paneli ponad dachem lub na specjalnych konstrukcjach wolnostojących to kolejna zaleta takiego rozwiązania. Odpowiednie skomponowane zestawy o różnej wydajności pozwalają na dobór optymalnego pakietu w zależności do ilości użytkowników. W skład zestawu wchodzą elementy montowane w dachu (kolektory, kołnierze, czujniki temperatury, przewody), elementy montowane w budynku (zbiornik do podgrzania wody, grupa pompowa, naczynie przeponowe, przewody) oraz glikol. Instalacja solarna wspomagająca przygotowanie ciepłej wody to oszczędność 50-65 % rocznych wydatków na energię wykorzystywaną do tego celu. Dla warunków panujących w Polsce ten sposób wykorzystania kolektorów słonecznych jest najbardziej efektywny i najpopularniejszy.

Renata Damasiewicz - Ekspert firmy FAKRO 

 

PARTNERZY