Zapraszamy do przeczytania artykułu:

ROZWIĄZANIA

Zakładamy pompę ciepła

 

Budując dom, chcemy by był spełnieniem naszych marzeń, był ładny, przytulny i oczywiście ciepły. Jednym z głównych kosztów, zarówno w trakcie budowy jak i późniejszej eksploatacji, jest jego ogrzanie. W ostatnim czasie sporą popularność zyskały pompy ciepła. Wszystko za sprawą stale rosnących cen surowców, z których standardowo pozyskiwane jest ciepło wykorzystywane w naszych domach. Gdy już zapadnie decyzja o wyborze systemu ogrzewania i zdecydujemy się na pompę ciepła, warto wiedzieć na co zwrócić uwagę na etapie planowania oraz instalacji, jakie są najczęstsze błędy związane z pompami ciepła i jak się ich ustrzec.

Teoretycznie ciepło pozyskane przy pomocy pompy ciepła jest darmowe. Teoretycznie, gdyż do działania wymaga energii elektrycznej. Mimo to, koszt uzyskania ciepła poprzez pompę ciepła jest porównywalny z nowoczesnym kotłem węglowym, dwukrotnie niższy w stosunku do dobrego kotła na gaz ziemny i aż trzykrotnie niższy od ciepła wytwarzanego przez kocioł olejowy.  Dzięki instalacji z pompą ciepła właściciel domu zyskuje możliwość zagospodarowania dodatkowej przestrzeni, którą przy konwencjonalnych systemach grzewczych musiałby przeznaczyć na zapas materiału opałowego. Pompa ciepła nie wymaga instalacji kominowej – możemy więc zrezygnować z tego elementu już w trakcie budowy, a oszczędności przeznaczyć na inny cel.  Praca pompy ciepła jest bezobsługowa i nie wymaga okresowych przeglądów. Istnieją też urządzenia z możliwością podłączenia do internetu, możemy więc z każdego miejsca na świecie sterować układem, a ewentualne wystąpienie usterki sygnalizowane jest natychmiastowo w formie komunikatu SMS, faksem lub informacją na e-mail. Dodatkowym argumentem na korzyść pomp ciepła jest czynnik ekologiczny, związany z ograniczeniem emisji CO2. Pompy ciepła to odnawialne źródło energii, korzystają przecież z energii słonecznej, a ta jest  nieograniczona. A biorąc pod uwagę fakt, że żywotność sprężarki dochodzi do 30tu lat – żadne inne źródło ciepła nie jest wstanie zaoferować dziś, ani za kilkanaście lat tyle, co pompa ciepła.

Decyzja o tym, jakim sposobem będziemy ogrzewać nasz dom powinna zostać podjęta na etapie jego budowy lub nawet projektowania. Nie oznacza to jednak, że jeśli budynek już istnieje, musimy z pomysłu o pompie ciepła zrezygnować. Trzeba być jednak świadomym, że wybór sposobu ogrzewania determinuje wiele rozwiązań, które najlepiej i najłatwiej wprowadzać podczas budowy domu. Uniwersalnego rozwiązania nie ma – wady i zalety poszczególnych systemów będą mieć różne znaczenie dla poszczególnych inwestorów. Kluczem do sukcesu jest planowanie instalacji i dobry specjalista od pomp ciepła.

Krok pierwszy to prawidłowy dobór pompy ciepła.

Mając obliczone zapotrzebowanie na moc grzewczą danego budynku oraz wymaganą wydajność systemu grzewczego, konieczną do ogrzania pomieszczeń oraz wody, instalator może dokonać optymalnego doboru urządzenia. Określenie mocy pompy ciepła to jeszcze nie wybór urządzenia. Na rynku dostępne są urządzenia ze zintegrowanym zasobnikiem c.w.u tzw. kompaktowe oraz  pompy do których osobno należy dostawić zasobnik.  Przy doborze wielkości zasobnika należy zwrócić uwagę na powierzchnię ogrzewalną wężownicy, która pozwala na odbiór mocy grzewczej z pompy ciepła. Które rozwiązanie wybrać zależy również od powierzchni, którą dysponujemy. Często w budynkach istniejących, starszych czy zabytkowych, pomieszczenia przeznaczone na montaż węzła z pompą ciepła znajdują się w piwnicy. Możliwość transportu urządzeń do takiego pomieszczenia może być ograniczona. Powszechnie uważa się, że pompa ciepła służy jedynie do ogrzewania, a one mogą także chłodzić. Pompy powietrze/woda do chłodzenia ( tzw. aktywnego) wymagają pracy sprężarki. W przypadku pomp glikol/woda lub woda/woda energia potrzebna jest jedynie na pracę pomp obiegowych. Ostatni element to decyzja, czy pompa ciepła ma współpracować z innym źródłem ciepła. Naturalnie sama pompa ciepła jest w stanie zapewnić pełne pokrycie strat ciepła nawet przy największych mrozach. Jeśli natomiast już mamy tradycyjny kocioł możemy go z pompą połączyć w tzw. system biwalentny.

Krok drugi – dolne źródło.

Źródłem ciepła dla pompy może być powietrze, woda lub grunt. Jeśli pompę ciepła montujemy w istniejącym budynku, gdzie teren wokół domu jest już zagospodarowany, a inwestor nie chce nawet myśleć o zniszczeniu pięknego ogrodu – idealnym rozwiązaniem jest pompa powietrze/woda, gdyż praktycznie nie wymaga żadnych prac ziemnych. Najlepszym dolnym źródłem są wody gruntowe, jednak niewiele działek spełnia warunki by je wykorzystać. Najbardziej popularnym źródłem ciepła są systemy gruntowe.  Przed decyzją o poziomym wymienniku, należy przewidzieć konieczność dostępu kolektora do energii słonecznej – nie ma więc mowy np. o kostce betonowej.  Wykop pod wymiennik jest zawsze trochę większy niż jego powierzchnia i wymaga wjazdu i dostępu dla koparki. Jeśli z jakiś powodów nie jest to możliwe – kolektor należy wykonać przed wzniesieniem budynku lub zdecydować się na kolektor pionowy. Sondy gruntowe mogą być wykonywane wyłącznie przez wyspecjalizowane firmy.  Najczęściej firma wiertnicza  przejmuje obowiązek uzyskania pozwolenia na wykonanie odwiertu. Idealnym rozwiązaniem jest prowadzenie prac wiertniczych jednocześnie z wznoszeniem budynku. Należy przewidzieć wjazd wiertnicy na teren działki oraz dostęp do wody. Samo wykonanie odwiertów trwa zazwyczaj kilka godzin.

Krok trzeci to dostarczenie ciepła do pomieszczenia.

Chodzi tu w głównej mierze o instalację grzewczą wykonaną w domu. Decyzja czy umieścimy w poszczególnych pomieszczeniach grzejniki naścienne czy ogrzewanie podłogowe, musi zostać podjęta już podczas budowy, gdyż późniejsze zmiany chociaż możliwe mogą wiązać się ze sporymi dodatkowymi kosztami. Pompy ciepła zapewniają temperaturę zasilania dochodzącą nawet do 70ºC. Ich wydajność jest jednak tym większa, im mniejsza jest różnica pomiędzy wartością temperatury zasilania, a temperatury źródła ciepła. Dlatego najlepszym rozwiązaniem w przypadku pomp ciepła są systemy niskotemperaturowe, gdzie maksymalna temperatura zasilania wynosi 35ºC, jak w przypadku ogrzewania podłogowego. Ten sposób przekazywania ciepła do pomieszczenia zazwyczaj nie wymaga bufora wody grzewczej, oszczędzamy więc na instalacji zachowując maksymalnie ekonomiczną pracę. Dodatkowym atutem jest również fakt, że ogrzewanie płaszczyznowe w okresie letnim zapewnia możliwość chłodzenia pomieszczeń.  W innym przypadku niezbędne jest wykorzystanie klimakonwektorów.

Istotnym elementem układu, a bardzo często pomijanym, jest wybór dobrego regulatora i sterowania instalacji. Automatyka pompy ciepła umożliwia m.in. ustawianie programów czasowych c.o. i c.w.u. lub okresowe obniżanie temperatury w pomieszczeniu. Warto pamiętać, że temperatura w pomieszczeniu mniejsza jedynie o 1°C pozwala na ok. 5% mniejsze zużycie ciepła.

 

Katarzyna Narojczyk
Alpha-InnoTec

PARTNERZY