Małopolskie Centrum Budownictwa Energooszczędnego Politechniki Krakowskiej we współpracy z Małopolskim Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego wprowadzają certyfikat, który potwierdzi wymagane parametry budynku energooszczędnego oraz jego wpływ na zdrowie użytkowników.
Wmówiono nam, że dom energooszczędny nie może mieć piwnicy, poddasza, czy balkonu. To nie prawda. Dom energooszczędny, a nawet dom pasywny może mieć takie udogodnienia. Musimy tylko pamiętać, że budowa takiego domu będzie droższa i, jeśli chcemy mieć ogrzewaną piwnicę czy poddasze użytkowe, to więcej wydamy na ogrzewanie.
Polacy chętnie oszczędzają energię i dokonują modernizacji domów, by mniej wydawać na ogrzewanie. Najchętniej wymieniają żarówki i AGD na energooszczędne oraz ocieplają budynki i wymieniają okna na bardziej szczelne. Wynika to z badań „Energooszczędność w moim domu” przeprowadzonych przez MillwardBrown.
Zanim rozpoczniemy budowę domu energooszczędnego, musimy pomyśleć o odpowiedniej działce. Wybierając ją kierujmy się nie tyle bliskością natury, choć to także jest ważne, ale przede wszystkim jej infrastrukturą i położeniem względem stron świata.
Energia pierwotna, nawet jeśli tego nie chcemy, wymusi na nas budowanie domów energooszczędnych i pasywnych. Do tego zmierza prawodawstwo Unii Europejskiej.
Bryła i kształt budynku energooszczędnego nie pozostawiają nam wiele miejsca na oryginalność. Powstaje jednak coraz więcej interesujących projektów zarówno katalogowych jak i indywidualnych. Do tego wyróżnić się możemy świadomie dobierając materiały dachowe i elewacyjne.
Kurczące się zapasy surowców energetycznych, duża emisja CO2 i powiększająca się dziura ozonowa przestały być już problemem wyłącznie organizacji proekologicznych walczących o dobrą kondycję naszej planety.
Ruszył długo oczekiwany program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „Prosument”, czyli program dopłat do mikroinstalacji produkujących prąd. Zaś dzięki ustawie o Odnawialnych Źródłach Energii konsumenci będą mogli sprzedawać nadwyżki prądu do sieci. Niestety ustawa jeszcze nie trafiła do Sejmu.
Związek Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa zlecił Instytutowi Ceramiki i Materiałów Budowlanych, oddział w Krakowie, badania klejów do styropianu. Niestety, wyniki były fatalne. Aż 30 proc. badanych próbek uzyskało wynik negatywny!
Związek Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa zlecił badanie energooszczędnych okien balkonowych. Badania przeprowadził Instytut Techniki Budowlanej.